Syndróm dráždivého čreva (IBS) je jedným z najčastejších gastrointestinálnych ochorení, ktoré privádza pacientov do gastroenterologickej ambulancie. Spôsobuje opakovanú bolesť brucha spolu s hnačkami, zápchou alebo ich kombináciou, a hoci nejde o život ohrozujúcu chorobu, jej príznaky môžu významne ovplyvniť kvalitu života. Prečítajte si v článku, ako je možné symptómy zmierniť.
Len tretina pacientov s IBS vyhľadá lekára
IBS sa najčastejšie vyskytuje u ľudí okolo 40 rokov a u žien až 3x častejšie ako u mužov. Typické sú opakované bolesti brucha sprevádzané črevnými ťažkosťami, ako je hnačka, zápcha alebo ich striedanie. Syndróm trápi približne 10 % populácie, ale bohužiaľ len tretina z nich vyhľadá lekársku pomoc. Podrobné vyšetrenie vrátane laboratórnych testov a kolonoskopie je pritom pre stanovenie presnej diagnózy nevyhnutné.
Na vine môžu byť psychické problémy a stres
Presná príčina IBS nie je známa, vedecké výskumy ale naznačujú, že zohráva dôležitú úlohu dysfunkcia v prepojení medzi mozgom a črevom – tzv. os črevo-mozog. Toto prepojenie zaisťuje komunikáciu medzi centrálnym nervovým systémom a črevami, čo vysvetľuje, prečo IBS súvisí aj s psychickým stavom pacienta.
Stres, úzkosť a depresia často zhoršujú symptómy a môžu byť dokonca hlavnými spúšťačmi. V rámci liečby je preto dôležité zamerať sa nielen na fyzické príznaky, ale aj na psychologickú podporu. Relaxačné techniky, ako je meditácia, hlboké dýchanie alebo joga, môžu pomôcť znižovať úroveň stresu. Kognitívno-behaviorálna terapia je tiež efektívnym nástrojom na zvládanie psychického dopadu IBS a zmiernenie nepríjemných symptómov.
IBS delíme podľa príznakov na 4 typy
Najčastejšími príznakmi syndrómu dráždivého čreva sú bolesť a kŕče v podbrušku, ktoré sa zhoršujú po jedle, hnačky, zápchy, nadúvanie, plynatosť a hlien v stolici. Okrem tráviacich ťažkostí môžu pacienti trpieť aj bolesťami hlavy, chrbta, únavou a psychickými problémami, ako je úzkosť alebo depresia. Podľa toho, ktoré príznaky prevažujú, potom IBS delíme do 4 kategórií:
- IBS s hnačkou (IBS-D)
- IBS so zápchou (IBS-C)
- Zmiešaný typ (IBS-M)
- Neklasifikovaný typ (IBS-U)
Zmena jedálnička je pre zmiernenie príznakov nevyhnutná
Dôležité je nielen to, čo jeme, ale aj ako jeme. Pravidelné stravovanie, vyhýbanie sa fast foodom a dodržiavanie pitného režimu sú pre kontrolu symptómov IBS zásadné. Odporúča sa aj obmedziť konzumáciu kofeínových, alkoholických a perlivých nápojov a vyhýbať sa polotovarom obsahujúcim aditíva. Stravu je ďalej potrebné prispôsobiť individuálnym symptómom:
- IBS s hnačkou – odporúča sa obmedziť príjem vlákniny a potravín obsahujúcich sorbitol (sladidlo často obsiahnuté v žuvačkách a nápojoch).
- IBS so zápchou – príjem vlákniny je naopak potrebné navýšiť, je dôležitá pravidelná hydratácia a fyzická aktivita.
- Nadúvanie a plynatosť – zlepšiť stav môžu potraviny obsahujúce ovos alebo ľanové semienka.
Farmakoterapiu vždy konzultujte s lekárom
Liečba IBS sa zameriava na potlačenie hlavných symptómov ochorení, ako sú bolesť brucha, hnačka alebo zápcha. V terapii sa využívajú rôzne typy liekov, ktoré pomáhajú dosiahnuť normálnu konzistenciu stolice a zmierniť bolesti. Aj keď sú ale niektoré lieky dostupné bez predpisu, odporúčame vždy konzultovať liečbu s lekárom alebo lekárnikom, ktorí odporučia najvhodnejšiu terapiu na základe individuálnej diagnózy.
Vláknina a laxatíva – kedy áno a kedy nie?
Liečba prejavov IBS sa líši podľa toho, ktorý typ pacient má. Napríklad vláknina, ktorá v črevách napučí a „núti“ črevá k vyprázdneniu, môže byť vhodná pri riešení zápchy, jej nadmerné užívanie ale môže zápchu vyvolávať a spôsobovať plynatosť a bolesti brucha.
Laxatíva sa potom užívajú práve pri zápche a podobne ako vláknina podporujú presúvanie stolice v črevách a jej vyprázdnenie. Najčastejšie sú používané osmotické laxatíva, ktoré zvyšujú vylučovanie vody do čriev, tým stolicu zmäkčujú a umožňujú jej rýchlejší presun. Hrozí pri nich ale dehydratácia, preto je dôležité počas ich užívania navýšiť pitný režim. V akútnych stavoch sa podávajú stimulačné laxatíva, ktoré priamo stimulujú črevá k pohybu. Ich dlhodobé užívanie ale sprevádza nežiaduce vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, zvracanie a kŕče.
Ako môžu pomôcť probiotiká?
Probiotiká môžu hrať pri miernení prejavov príznakov IBS dôležitú úlohu – vďaka obsahu živých baktérií totiž prispievajú k obnoveniu rovnováhy črevnej mikroflóry. Vedecké štúdie preukázali, že pravidelné a dlhodobé užívanie probiotík môže mať pozitívny vplyv na trávenie a znižovať plynatosť.
Probiotiká VSL3 a VSL# Balance obsahujú vysoko koncentrovanú zmes 8 kmeňov živých baktérií, ktoré priaznivo pôsobia na črevný mikróbiom. Výživový doplnok VSL3 obsahuje 450 miliárd prospešných baktérií – to je až 50x viac, než majú bežné probiotiká, a bol špecificky vyvinutý pre pacientov s gastrointestinálnymi problémami, VSL# Balance obsahuje 90 miliárd živých baktérií z 8 rôznych kmeňov a je navyše obohatené o vitamín D3, ktorý podporuje imunitný systém.
Ako zvládať IBS v každodennom živote?
Život s IBS môže byť náročný, ale s niekoľkými jednoduchými zmenami v životnom štýle môžete mať jeho príznaky pod kontrolou:
- Plánovanie jedál – dodržujte pravidelné intervaly medzi jedlami a vyhýbajte sa prejedaniu.
- Pitný režim – počas dňa pite dostatok čistej vody a nesladených čajov a vyhýbajte sa perlivým nápojom.
- Relaxácia – vyskúšajte relaxačné techniky, ako je hlboké dýchanie, jóga alebo meditácia, ktoré môžu pomôcť znížiť stres.
- Fyzická aktivita – pravidelné cvičenie nielen zlepšuje celkovú kondíciu, ale môže napomáhať lepšiemu tráveniu.
K IBS treba pristupovať individuálne
IBS je chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobý a individuálny prístup. Správne nastavená liečba zahŕňa kombináciu úpravy stravy, zmien životného štýlu, probiotík a prípadne liekov. Vždy je kľúčové konzultovať svoje symptómy s odborníkom a nájsť optimálny liečebný plán, ktorý bude vyhovovať špecifickým potrebám pacienta.
Ak vaše príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, vyhľadajte lekára, ktorý vám pomôže s diagnózou a navrhne ďalšie kroky.
Leave A Comment