Tam, kde veda nedokáže ukázať niečo nové, sa ženy spoja a znovu získajú kontrolu. Stovky žien po celom svete so Syndrómom bolestivého močového mechúra zdieľajú svoje skúsenosti a nachádzajú úľavu od svojej bolesti na sociálnych sieťach.
Jessica Parksová navštevovala toaletu 70-krát denne. Sunny Morrow nedokázala zostať vo vzpriamenej polohe na vrchole choroby a uviedla, že močenie bolo „zakaždým ako cikať nože“. Brittany Auerbach sa cítila vyčerpaná a oslabená. Tieto tri ženy majú spoločné to, že trpia Intersticiálnou cystitídou, Syndrómom bolestivého močového mechúra. Majú silné bolesti močového mechúra a, ako opísala Brittany, nekonečné prechladnutie s neutíchajúcou bolesťou.
Príčiny IC sú odborníkom v odbore stále neznáme a existencia choroby sa navyše vo vedeckej komunite už dlho stretáva so skepticizmom, aj keď ide o veľmi bolestivý stav, ktorý môže byť pre ľudí trpiacich týmto syndrómom celoživotným trápením. Tri ženy, ktoré sme už spomenuli vyššie ale odmietli akceptovať, že budú musieť stráviť celý život v bolestiach. Experimentovali so životným štýlom a zmenami stravovania vo vlastnom živote, čím sa im podarilo zbaviť sa symptómov, čo je pre vedecké prostredie dodnes nepochopiteľné. A nápady neboli prevzaté od lekárov, ale od podobných spolu-pacientov na sociálnych sieťach – tieto ženy náhodou trpeli rovnakými príznakmi IC.
Odkiaľ prichádza pomoc?
Čoraz viac žien s IC bloguje alebo používa YouTube na zdielanie skúseností o svojej chorobe. YouTube zatiaľ ponúka 280 videí na túto tému a doteraz bolo uverejnených najmenej 33 miliónov príspevkov relevantných pre IC od pacientov z celého internetu. O možnosti uzdravenia a terapie sa teda ženy delia s inými ženami, ktoré trpia rovnako bolestivým syndrómom močového mechúra.
V posledných rokoch došlo k jasnému zvýšeniu miery čistého vyhľadávania na tému IC.
Štúdie naznačujú, že
4 až 12 miliónov Američanov trpí IC, 90 percent sú ženy. Zároveň, 1,4 milióna Britov a približne 1 milión indických žien každý deň zápasí s opakujúcimi sa príznakmi prechladnutia.
Príčiny choroby sú stále neznáme, ale odborníci tvrdia, že choroba je bežnejšia u ľudí s chronickou bolesťou, u ľudí so syndrómom dráždivého čreva a jednoznačne u žien. Zdá sa, že sú dôkazy, že existuje geneticky podmienený základ choroby.
Čo sa používa na neustálu bolesť?
Dnešným asymptomatickým ženám nepriniesli spásu antibiotiká, ale zmena životného štýlu. Jedna z nich radikálne zmenila svoj jedálniček: žiadne mäso, mliečne výrobky, obilniny, cukor, len najdôležitejšia zelenina, klíčky, nie príliš sladké ovocie a dočkala sa zázraku; za tri mesiace jej prísna diéta priniesla výraznú zmenu v živote. Mantrou sa stalo nejesť nič, čo je kyslé. Mnohí, ktorým v minulosti nič nepomohlo, veria, že správna strava založená na ovocí a zelenine je teraz ich záchranou.
Ženy, žijúce s IC, blogovaním zdieľajú svoje skúsenosti s ostatnými po celom svete. Je to nebezpečné bez lekárskeho dozoru? Problém si vyžaduje komplexný prístup. Keďže so syndrómom bolestivého močového mechúra ešte nemáme dostatok medicínskych skúseností, je dobré konkrétne, sľubné kúry používať opatrne, no určite je dobré experimentovať. Nie všetky rady fungujú na každého a je tiež dobré mať na pamäti, že ak o niečom neexistujú žiadne vedecky dokázané údaje, nikdy by sme to nemali považovať za samozrejmosť.
Jessica Parks hovorí o rozhraniach sociálnych médií ako o platformách, ktoré jej v podstate zachránili život. Jej rovesníci jej často pomáhali v ťažkých chvíľach online radami, doplnkami stravy, vtedy keď sa už nemala na koho obrátiť. Jessica odvtedy vedie svoj vlastný YouTube kanál na túto tému.
Kým veda nedokáže pacientovi s IC ponúknuť bezpečné riešenie, tieto ženy si dokážu navzájom veľmi pomôcť na sociálnych sieťach. Samozrejme, nikto z nich nie je lekár, ale duchovná podpora a zmeny stravovania môžu pacientom s IC pomôcť s ich bolesťami. prostredníctvom mnohýh osvedčených metód.
Zdroj článku: Ozy (2019)
Pomôžeme vám aj my, ak si chcete uľaviť od príznakov bolestivého syndrómu močového mechúra. Spoznajte UNISIS.
Prečítajte si viac na túto tému: