Mnohých postihujú opakujúce sa „nachladnutia“ nebakteriálneho pôvodu, znepokojivo časté podnety na močenie a bolestivé močenie. Aké dôvody však môžu byť za tým?
Všetci vieme, aký zdravý je príjem tekutín. Snažíme sa teda vypiť aspoň 3 litre vody denne – najmä počas leta. Samozrejme, rôzne tekutiny majú samy o sebe hodnotu potešenia: káva / čaj s priateľmi, ozviežujúce smoothie ráno po tréningu alebo počas dňa. Ak však po skonzumovaní tekutín pociťujeme bolesť v močovom mechúri a pocit pri plnení močového mechúra sa stáva trvalým, môže to byť dokonca príznak vážneho problému. Ide o Syndróm bolestivého močového mechúra, „Bolesť močového mechúra“, odborne známu ako Intersticiálna cystitída. Ochorenie, ktorého základom je nepríjemný bolestivý pocit v močovom mechúri, sprevádzaný častými podnetmi na močenie, bolestivým močením a bolesťou panvy. Pocit bolesti, ktorý zažívame, sa stáva neznesiteľným, najmä keď je močový mechúr plný a zmierňuje sa až vtedy, keď je močový mechúr prázdny. Zhoršuje sa nám kvalita života, kolabuje náš spoločenský život. Čas strávený zábavou je trpký…
Čo je vlastne naším orgánom v močovom mechúre? Ako to funguje? A čo spôsobuje problém?
Močový mechúr je vakovitý orgán s dutou štruktúrou, ktorého steny sú tvorené svalovými vláknami. Tieto udržujú vytvorený moč pri požití elastický. Keď sa močový mechúr naplní a jeho steny sa roztiahnu, okolité – panvové nervy informujú mozog, že je čas na močenie. V prípade syndrómu bolestivého močového mechúra je problém aj s týmito príznakmi. Normálne sa tieto príznaky tvoria až vtedy, keď je močový mechúr skutočne rozšírený, „plný“ a je čas na vyprázdnenie. V prípade intersticiálnej cystitídy však systém signalizuje aj malé množstvo moču a tvorbu moču sprevádza chronická panvová bolesť. Tento problém sa týka prevažnej väčšiny žien, no nie výlučne. Môže sa vyskytnúť aj u mužov, ale presné príčiny medicína dodnes nepozná. Ukázalo sa, že určité symptómy majú priamy vplyv na rozvoj Syndrómu bolestivého močového mechúra. Sú tým napríklad stenčenie, poranenie alebo absencia vrstvy GAG a taktiež ďaľšie fyziologické faktory.
Čo ovplyvňuje rozvoj bolesti močového mechúra?
- Vek: Väčšina ľudí so syndrómom bolestivého močového mechúra má viac ako 30 rokov.
- Pohlavie: problém sa zvyčajne vyskytuje u žien, ako je opísané vyššie. U mužov je problém zvyčajne spôsobený prostatou.
- Farba pleti a vlasov: Môže sa to zdať zaujímavé, ale zdá sa, že problém postihuje častejšie ľudí s ryšavými vlasmi a svetlejšou farbou pleti.
- Už existujúce chronické ochorenia: napríklad u ľudí so syndrómom dráždivého čreva (IBS) a fibromyalgiou je pravdepodobnejšie, že sa u nich vyvinie.
Aké príznaky môžu naznačovať Intersticiálnu cystitídu – Syndróm bolestivého močového mechúra?
- chronická panvová bolesť – ožarovanie močového mechúra, uretry, vagíny
- ťažkosti s močením – časté podnety na močenie
- Vzhľadom na predchádzajúci bod, sa zvyčajne vylučuje len malé množstvo moču
- časté bolestivé močenie počas dňa a noci (pri vyprázdňovaní močového mechúra bolesť prechodne klesá a potom sa opäť zvyšuje s tvorbou moču)
Kombinácia vyššie uvedených symptómov sa môže líšiť od človeka k človeku, rovnako ako ich závažnosť. Sú niektoré príznaky, ktoré sa vyskytujú len u určitých jedincov – v dôsledku životného štýlu. Aj keď je intersticiálna cystitída urologickým problémom, je dôležité, aby vyššie uvedené príznaky neboli bakteriálneho pôvodu a pretrvávali / čoskoro sa opakovali bez ohľadu na antibiotickú liečbu. Je preto dôležité, aby s vyššie uvedenými príznakmi nebol spojený žiadny detekovateľný patogén.
Nasledujúce činnosti môžu byť zodpovedné za zvýšenie pocitu bolesti u osoby s bolesťou močového mechúra: pohlavný styk, stres, menštruácia, náhle pohyby, vynechávanie jedál, dehydratácia, klimatické zmeny, ťažké zdvíhanie, státie, zadržiavanie moču, nosenie tesných nohavíc.
Možné liečby
Hoci existuje veľa názorov na protokol liečby choroby, v súčasnosti neexistuje definitívny spôsob liečby. Existujú však určité lieky a chirurgické možnosti na zníženie problémov, s ktorými sa pacienti stretávajú. Okrem toho existujú doplnky stravy, ktoré dokážu zmierniť prejavy intersticiálnej cystitídy a výrazne zlepšiť kvalitu života postihnutých.
Zdroj článku: Urology Care Foundation (2022)
UNISIS od Diamondlily je taký doplnok stravy!
Klinické štúdie ukázali, že niektoré suplementy, už známe z kozmetiky s obsahom kyseliny hyalurónovej a glukosamínu používaných na liečbu ortopedických ochorení, výrazne znižujú prejavy intersticiálnej cystitídy. UNISIS obsahuje kombináciu látok, ktoré môžu výrazne prispieť k regenerácii steny močového mechúra a zhrubnutiu vrstvy GAG®, ktorá ju chráni, čím pôsobí zvnútra. Tradičné spôsoby liečby syndrómu bolesti močového mechúra sú často vyslovene nepríjemné – a je potrebné ich z času na čas opakovať, aby účinok pretrval. UNISIS je naproti tomu doplnok stravy, ktorého obsah hyaluronátu sodného podporuje obrannú líniu buniek močového mechúra a jeho ďalšie zložky dokážu prirodzene znižovať zápalový stav.
Objednajte si teraz 3-mesačnú dávku UNISIS za mimoriadne prijateľnú cenu a zbavte sa dlhotrvajúcej bolesti!
Prečítajte si aj ďalšie články na túto tému:
Syndróm bolestivého močového mechúra – Verte mi!